Forum motocyklowe

Witamy w prawdziwej wolnej strefie motocyklowej.Tu porozmawiasz bez tematów tabu.Bez drwin i szyderstw,Nie dostaniesz bana za darmo.Nie musisz mieć określonego typu motocykla .Nie interesuje nas twój wiek ( tu po prostu jesteśmy kolegami),Masz prawko bądź też nie.Budujesz czy restaurujesz ?? Szukasz bądź masz motocykl.Na tym forum nikt Ci nie powie złego słowa na temat twojej koncepcji.Staramy się pomagać jak tylko możemy.Skąd jesteś?? Nie ważne, to jest miejsce właśnie dla Ciebie .Wszyscy są tu mile widziani i traktowani po przyjacielsku .Zapraszamy

#1 2014-01-20 00:47:03

 Bobber

Pan Bobberator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 300
Punktów :   
WWW

elektroliza a rdza

Elektroliza to zespół procesów zachodzących w czasie przepływu stałego prądu elektrycznego przez roztwór elektrolitu lub stopiony elektrolit. Mają wtedy miejsce przemiany chemiczne – redukcja na katodzie (elektrodzie ujemnej) utlenianie na anodzie (elektrodzie dodatniej). Warunkiem wydzielania się określonych produktów na elektrodach jest przyłożenie zewnętrznego napięcia, tzw. napięcia rozkładowego Ur, przewyższającego wartość SEM ogniwa utworzonego z identycznych półogniw.
W przypadku występowania różnych jonów w roztworze, o tym, czy zachodzić będzie reakcja utleniania, czy redukcji oraz w jakiej kolejności przebiegać będą te procesy, decyduje potencjał danej reakcji elektrodowej, czyli jej położenie w szeregu napięciowym. Reakcja redukcji będzie zachodzić tym łatwiej, im wyższy jest jej potencjał, natomiast reakcja utleniania – im niższy.
W zależności od tego, czy elektrolizie poddany zostaje roztwór wodny elektrolitu, czy stopiony elektrolit, reakcje elektrodowe przebiegają według innych reguł. W roztworach wodnych na katodzie rozładowują się przede wszystkim kationy metali położonych w szeregu napięciowym na prawo od glinu. Gdy nie ma tych kationów, to w roztworach kwasowych (kwaśnych) rozładowuje się kation H+ (2H+ + 2e– → H2), a w roztworach obojętnych i zasadowych – cząsteczki wody (2H2O + 2e– → H2 + 2 OH-). Na anodzie przede wszystkim rozładowują się aniony kwasów beztlenowych, a gdy te są nieobecne, to w roztworach zasadowych – jony OH- (4OH- → O2 + 2H2O + 4e–), a w roztworach obojętnych i kwasowych (kwaśnych) – cząsteczki wody (2H2O → O2 + 4H+ + 4e–). Jeżeli anoda nie jest wykonana z platyny lub grafitu, lecz z metalu, którego jony znajdują się w roztworze, to następuje przechodzenie materiału anody do roztworu (M → Mn+ + ne–).
W stopionych elektrolitach rozładowaniu ulegają tylko jony tych elektrolitów, ponieważ tylko one są w elektrolizerze, w kolejności zgodnej z zasadą, że na katodzie rozładowuje się najpierw kation o najwyższym potencjale, natomiast na anodzie anion o najniższym potencjale. Do ilościowego opisu elektrolizy służą prawa Faradaya.
I prawo mówi, że masa substancji wydzielonej na jednej z elektrod jest proporcjonalna do natężenia prądu przepływającego przez elektrolizer i czasu jego przepływu. Zależy również od rodzaju substancji wydzielanej na tej elektrodzie.
me= k · i · t
gdzie: k – równoważnik elektrochemiczny zależny od rodzaju substancji (jest to masa substancji wydzielonej po przepłynięciu przez elektrolit prądu o natężeniu 1 A w czasie 1 s, czyli po przepłynięciu ładunku o wartości 1 C), i – natężenie prądu, t – czas jego przypływu.
II prawo Faradaya mówi, że stosunek masy molowej substancji wydzielanej na jednej z elektrod (M) do iloczynu jej równoważnika elektrochemicznego (k) i liczby moli elektronów biorących udział w reakcji elektrodowej (z) jest wielkością stałą i wynosi dla wszystkich procesów elektrolizy 1 farad (F), czyli 96485,313 C·mol-1:
Korozją nazywamy procesy chemiczne lub elektrochemiczne, zachodzące w wyniku oddziaływania środowiska i prowadzące do zniszczenia materiałów (przede wszystkim metali i ich stopów, lecz również tworzyw, takich jak betony, materiały ceramiczne, skały naturalne, tworzywa sztuczne). Istnieją różne sposoby zabezpieczania metali przed korozją.
Przede wszystkim stosuje się powłoki ochronne: pokrywanie lakierami, tworzywami sztucznymi, smarami, jak również innymi metalami mniej lub bardziej aktywnymi od metalu ochranianego. Powłoki te, oprócz ostatniej, są skuteczne tylko wtedy, gdy są całkowicie szczelne. Powłoki z metali bardziej aktywnych chronią dużo lepiej, gdyż w przypadku ich uszkodzenia biegunem ujemnym mikroogniwa staje się metal tworzący zewnętrzną powłokę, zaś metal chroniony przybiera potencjał znacznie wyższy i utlenianiu, czyli korozji, ulega metal powłoki, a nie chroniony przedmiot. Innymi metodami zapobiegania korozji są: stosowanie protektorów (są to blachy wykonane z metali bardziej aktywnych niż chroniony przedmiot i połączone przewodnikiem z tym przedmiotem), podłączanie minimalnego ładunku ujemnego czy osłabianie agresywności środowiska.


młotek , piła i siekiera miał tęczówkę ma bobbera

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.drakenmag.pun.pl www.linked.pun.pl www.quidditch-marziblack.pun.pl www.tziz.pun.pl www.otservlist.pun.pl