Forum motocyklowe

Witamy w prawdziwej wolnej strefie motocyklowej.Tu porozmawiasz bez tematów tabu.Bez drwin i szyderstw,Nie dostaniesz bana za darmo.Nie musisz mieć określonego typu motocykla .Nie interesuje nas twój wiek ( tu po prostu jesteśmy kolegami),Masz prawko bądź też nie.Budujesz czy restaurujesz ?? Szukasz bądź masz motocykl.Na tym forum nikt Ci nie powie złego słowa na temat twojej koncepcji.Staramy się pomagać jak tylko możemy.Skąd jesteś?? Nie ważne, to jest miejsce właśnie dla Ciebie .Wszyscy są tu mile widziani i traktowani po przyjacielsku .Zapraszamy

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2014-01-20 01:11:56

 Bobber

Pan Bobberator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2013-12-29
Posty: 300
Punktów :   
WWW

Rejestracja bez ciągłości umów

co robić gdy mamy samochód czy motocykl zabytkowy, kupiony w 100% legalnie ale osoba, od której nabyliśmy ów pojazd nie przerejestrowała go na siebie, a nie ma poprzedniej umowy kupna sprzedaży czy też innego aktu własności.



Dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności jeden z następujących dokumentów:
- umowa sprzedaży
- umowa zamiany;
- umowa darowizny;
- umowa o dożywocie;
- faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu;
- prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

Gdy sprzedawcą pojazdu, jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, jako dowód własności dopuszcza się uwierzytelnioną notarialnie kopię tego dowodu.

Zabytek bez dowodu rejestracyjnego

Prawo jasno precyzuje, że dane na umowie muszą być tożsame z tymi na dowodzie rejestracyjnym, w przeciwnym wypadku musimy dostarczyć poprzedni akt własności tak by zachowana była „ciągłość umów”:

§ 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.): W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

Podstawowym problemem i wątpliwością do rozważenia jest sytuacja, w której to nie dysponujemy dokumentami samochodu a przypadek rejestracji tego pojazdu znajdziemy w artykule: „Rejestracja bez dokumentów i zasiedzenie”.

W zasadzie przepisy nakazują jedynie by dane z umowy zgadzały się z dowodem rejestracyjnym lub kartą pojazdu o ile takowa została wydana. Skoro nie ma takich dokumentów to logicznym jest, że rozbieżności być nie może.

Zapytanie do ministerstwa

Jednak w tej spraw postanowiliśmy napisać do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, który jest odpowiedzialny za prawo z zakresu rejestracji pojazdów.

Zapytaliśmy, czy w przypadku braku dowodu rejestracyjnego rozbieżności nie występują nigdy, czy też z urzędu występują zawsze.
Niestety odpowiedź jaką otrzymaliśmy jest wysoce niesatysfakcjonująca i brzmi następująco:

„W przypadku wątpliwości dotyczących dokumentów wymaganych do rejestracji, właściciel pojazdu powinien zwrócić się o wyjaśnienia do właściwego miejscowo organu rejestracyjnego.”

Brzmi to trochę jak: „Nie mamy pojęcia,  zrzucamy odpowiedzialność na wydziały komunikacji, niech oni się martwią co z tym zrobić.”

Co w praktyce?

W naszej opinii, występuje pewna luka prawna, która w praktyce i przy przychylnym podejściu do tematu organu rejestracyjnego w osobie urzędnika, umożliwia rejestrację pojazdu bez tzw. ciągłości umów.

Podsumowując: Jeżeli chcemy zarejestrować samochód bez tzw. „ciągłości umów” musi on nie posiadać innych dokumentów i wtedy pozostaje nam rejestracja wedle schematu opisanego w artykule „Rejestracja bez dokumentów i zasiedzenie”.
Jeżeli urzędnik zechce od nas jakiegoś potwierdzenia własności poprzedniego właściciela, to warto podeprzeć się § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów zacytowanym powyżej. Zalecamy również zaopatrzyć się w zaświadczenie z Policji, że pojazd nie jest kradziony.

Wiemy, że w praktyce urzędnicy mogą zażądać różnych „dziwnych” dokumentów takich jak. oświadczenia poprzedniego właściciela o tym, że pojazd nigdy nie był rejestrowany lub, że został nabyty w 100% legalnie. Warto jednak prosić o podstawę prawną takich żądań, ponieważ zazwyczaj nie są one podparte prawem i nie musimy ich dostarczać.

Jak widać, nie po raz pierwszy prawo jest niejasne i pozostawione do swobodnej interpretacji. Na pocieszenie powiemy tylko, że sprawy nie pozostawimy i będziemy kontynuować korespondencję z ministerstwem w celu otrzymania jasnej wykładni – jak należy interpretować zapis § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów, który ma w tej sprawie absolutnie kluczowe znaczenie. Co ciekawe, już dziś dzwonią do nas sami urzędnicy z lokalnych wydziałów komunikacji, którzy również nie mają pojęcia jak interpretować ten zapis.

Podstawa prawna:
- § 4 ust. 2, § 2 ust. 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.),
- art. 2 pkt 39, art. 68 ust. 18, art. 72 ust. 2b i 3, art. 75 ust. 3, art. 77 ust. 3, art. 79 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy Prawo o ruchu drogowym,
- §11 ust. 2 pkt 30 lit. l, n Załącznika Nr 1 oraz § 1 pkt 5 załącznika Nr 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2007 r. Nr 137, poz. 968, z późn. zm.).


młotek , piła i siekiera miał tęczówkę ma bobbera

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.sex-and-the-city-rpg.pun.pl www.dbfoture.pun.pl www.piastowskimedlow.pun.pl www.mechatronika102mcm.pun.pl www.pkm-gra.pun.pl